Przeglądaj kategorie

Główna

Left Banner

Zasady palenia świec

Jak powinno się palić świece

  1. Należy zawsze czytać instrukcję dotyczącą bezpieczeństwa palenia świecy, umieszczoną na świecy lub bezpośrednio na stronie producenta. Niewłaściwe użytkowanie stanowi poważne zagrożenie.  
  2. Świece należy palić poza zasięgiem dzieci i zwierząt.
  3. Nie pozostawiać zapalonej świecy bez kontroli!
  4. Przed odpaleniem świecy trzeba upewnić się, że knot jest prosty i ma wysokość ok. 1 cm, a powierzchnia świecy jest czysta. Wszelkie zanieczyszczenia na świecy stwarzają zagrożenie.
  5. Należy zostawić minimum 10 cm odstępu pomiędzy palonymi świecami.
  6. Nie należy umieszczać świec bezpośrednio na źródło ciepła (np. słońce).
  7. Nie palić świecy w pobliżu materiałów łatwopalnych!
  8. Nie należy przenosić zapalonej świecy.
  9. Przed zapaleniem świecy, należy zdjąć folię, wstążki i inne elementy opakowania (jeżeli występują).
  10. Świece należy palić na podstawce lub w innym pojemniku do tego stworzonym tylko i wyłącznie w pozycji pionowej.
  11. Należy palić świecę tak długo, aż cała powierzchnia wosku stopi się do krawędzi świecy. Dzięki temu świeca będzie paliła się równomiernie i prawidłowo – nie będzie tworzył się tzw. „tunel”.
  12. Jeżeli szkło, w którym znajduje się świeca zostało okopcone, należy świecę zgasić, poczekać aż wystygnie, a następne przetrzeć wilgotną szmatką zabrudzenie. Po tej czynności należy przyciąć knot do wysokości 1 cm i odpalić świecę ponownie.
  13. W przypadku, gdy płomień jest zbyt wysoki, a świeca się „kopci” należy świecę zgasić, gdyż nie pali się ona prawidłowo. Następnie trzeba przyciąć knot do ok. 1 cm oraz odpalić świecę ponownie. Uwaga! Nie należy stawiać świec w przeciągu!
  14. Świece powinno się przechowywać w miejscach suchych, chłodnych i zacienionych. Kurz i zanieczyszczenia powodują nieprawidłowe spalanie się świecy, a promienie słoneczne nieodwracalnie zmieniają oryginalny kolor świecy.
  15. Zaleca się jednorazowo palić świecę nie dłużej niż cztery godziny, gdyż po tym czasie może tworzyć się tzw. „grzybek” na knocie, co w efekcie powoduje kopcenie, a niekiedy dochodzi nawet do pęknięcia pojemnika świecy.
  16. Alergicy oraz osoby wrażliwe na intensywne zapachy, powinny uważać na produkty zawierające olejki zapachowe. W przypadku pojawienia się alergii, należy świecę zgasić.
  17. Szkło po wypalonej świecy nie jest przeznaczone do ponownego użytku (np. jako szklanka) i nie nadaje się do mycia w zmywarkach (parafina może zatkać filtr, co skutkuje uszkodzeniem zmywarki).
  18. Należy zgasić świecę przed końcem palenia, jeżeli zostało ok. 0,5 cm nieroztopionej parafiny – zapobiegnie to ewentualnemu uszkodzeniu szklanego pojemnika w momencie bezpośredniego kontaktu z płomieniem.
  19. Nie należy gasić świecy wodą oraz innymi płynami do gaszenia świec!
  20. Po użyciu świecy, należy wywietrzyć pomieszczenie.
  21. Należy unikać bezpośredniego wdychania dymu!
  22. W przypadku zabrudzenia obrusu woskiem, należy przeprasować (bez pary) tkaninę pomiędzy dwoma kartkami papieru. Czynność należy powtórzyć do całkowitego roztopienia się wosku. Ewentualne pozostałości na obrusie należy powierzyć profesjonalnym pralniom chemicznym.